روستای نکارمن

نگارمن

روستایی در شهرستان شاهرود واقع‌در استان سمنان است.این روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام جای دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن باین روستا که آن را نکارمن نیز می‌نامند در جادهٔ مجن در حوالی شهرستان شاهرود قرار دارد که به دلیل قرارگرفتن در منطقه‌ای کوهستانی و در دامنهٔ کوه دارای آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می‌باشد.رابر با ۶۹ نفر (۲۳ خانوار) بوده است.

یکی از روستا های ییلاقی و بسیار زیبای شاهرود، نگارمن است که در فاصله بسیار اندکی از شهر و حدود ۲۰ کیلومتری مسیر جاده شاهرود به مجن قرار دارد.
کوچکی و خلوتی روستا و باغ های بسیار زیبایش که در دشت امیریه و محمد آباد قرار گرفته و ارتفاعات شاهوار در پشت سر و تپال در روبرو موقعیت گردشگری بسیار خوبی را برای آن فراهم نموده است.

چشمه نگارمن

در 5 کیلومتری شمال غرب روستای نگارمن و 23 کیلومتری شما غرب شاهرود در استان سمنان قرار دارد . صدای جوشش آب در هرگوشه از این چشمه به گوش می رسد ، جریانی سرشاراز زندگی و شادابی . آب چشمه نگار من از میان سنگهای آهکی بیرون می آید به همین دلیل سختی کمی دارد و از کیفیت خوب آشامیدنی برخوردار است . آب دهی چشمه نگار من حدود 23 لیتر بر ثانیه می باشد .انواع گیاهان وحشی در حاشیه چشمه ساران خود نمایی می کند . دمای آب چشمه حدود 8 درجه سانتیگراد می باشد . آب چشمه نگارمن پس از عبور از مسیری سبز به مصرف کشاورز روستای نگارمن می رسد . روستای نگارمن که افرادی آن را نکارمن نیز می نامند در جاده ی مجن در حوالی شهرستان شاهرود قرار دارد که به دلیل قرارگرفتن در منطقه ای کوهستانی و در دامنه ی کوه دارای آب و هوایی بسیار معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می باشد. این روستا به دلیل بهره از آب و هوای معتدل و بسیار خوب مناظر بسیار زیبا و دیدنی را دارا می باشد.

آبشار نکارمن

در استان سمنان واقع است. نکارمن یکی از روستاهای شهرستان شاهرود است. این روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام قرار گرفته است. روستای نکارمن یا نوکارمن در فاصله 25 کیلومتری شمال شاهرود و قبل از مجن واقع است. پس از طی 13 کیلومتر در جاده شاهرود به مجن، وارد جاده فرعی روستای نکارمن می‌شویم که در ادامه این مسیر و در دامنه کوه شاهوار، آبشار کوچک و زیبای آن نشانه‌ای برای صعود کوهنوردان به حساب می‌آید. روستای نکارمن و روستای تاش، از مسیرهای اصلی صعود به‌قله شاهوار است. رودخانه فصلی نکارمن به طول 15 کیلومتر از دامنه‌های جنوبی رشته کوه شاهوار و از چشمه‌های زلال آن منشا می‌گیرد و در ادامه به رودخانه تاش می‌پیوندد. این رودخانه در فصول گرم سال خشک می‌شود. همچنین مناطق زیبایی مانند قطار زرشک و چشمه هفت‌رنگ فرحزاد نیز از دیدنی‌های نکارمن به حساب می‌آید. مسیر دسترسی به آبشار نیاز به وسایل فنی ندارد و فاصله آن تا روستای نکارمن در حدود 3 کیلومتر است. ارتفاع آبشار از سطح آبهای آزاد درد حدود 2460 متر است.

ابشار زیبای نگارمن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *