سوغات

سوغات شاهرود با توجه به بافت قدیمی شهرستان شاهرود بیشتر سوغات های این شهرستان خوراکی و صنایع دستی می باشد که حاصل دسترنج روستاییان و کشاورزان زحمت کش این این شهرستان است

بیشترین سوغات این منطقه شامل موارد ذیل می باشد:

1- انگور شاهرود:

انگور هایی با اصالت و بسیار زیبا و خوشمزه که در هیچ جای دنیا نمونه آن را نخواهید دید.

2- زردالو (بسطام):

زرد آلوی شهر بسطام و روستاهای اطراف آن با نژاد های مختلف و بسیار خوشمزه و درشت تقدیم شما مهمانان عزیز.

باشد که هر جا زردآلو را دیدید به یاد مهمانوازی و مهربانیهای ما بیفتید.

 

3- هسته زرد آلو (بسطام)

در شهر بسطام هسته شیرین زرد آلو را مانند پسته شکسته و شور می کنند که بسیار خوشمزه و جالب است. این سوغات مختص این شهر است و شما نمونه آن را در هیچ جای جهان تجربه نخواهید کرد.

 

4- نان کاک:

نان محلی کاک از نان های خوشمزه و بومی شهرستان ششاهرود است و در تمام شهر ها و روستاهای این دیار با صفا این نان را می توان یافت نانی شیرین و خوشمزه با ماندگاری بالا. از شاهرود گذر کردید مزه کردن این نان را فراموش نکنید.

5- قمروه:

غذایی بسیار خوشمزه و کمیاب. گوشت گوسفندی پخته شده را در روده بزرگ گوسفند به روش سنتی نگهداری می کنند و ماندگاری بالایی دارد. و بسیار خوشمزه است برای تهیه این غذا با ما تماس بگیرید 

6- گیلاس:

از محصولات باغی بسیار زیبا و خوشمزه بسطام می توان به گیلاس کبود آن اشاره کرد که مزه آن را فقط در بسطام می توانید بچشید. منتظر قدوم شما در شهرمان هستیم.

7- برگه زردآلو (بسطام):

برگه زردآلوی در بسطام به روش سنتی خشک شده و زیبایی و مزه عالی دارد که قابل باور نیست. به بسطام آمدید این محصول خوشمزه را حتما امتحان کنید.

8- هلو (بسطام):

هلوی بسطام از میوه های بسیار خوشمزه این شهر است هر سه الی چهار هلو در این شهر یک کیلو گرم وزن دارد که بسیار درشت و خوشمزه است. حتما در فصل این محصول آن را امتحان نمایید

9- برگه هلو (بسطام)

هلو های خوشمزه این شهر به صورت سنتی خشک شده و طعم خاص و باورنکردنی خود را دارد.

10- زیرانداز های نمدی (مجن)

هنر مندان روستایی با ذوق و سلیغه ای که دارند از پشم گوسفندان زیر اندازهای بسیار زیبا و عالی را میسازند. به این دیار سفر کردید احوال این هنرمندان را نیز بپرسید.

.

.

.

با سفر به شهرستان شاهرود سوغات شاهرود را فراموش نکنید که بسیار هنرمندانه ، خوشمره و دلنشین هستند.