شهر زیبای قلعه نو خرقان

قلعه‌نو خرقان یکی از شهرهای شهرستان شاهرود در استان سمنان ایران است. این شهر مرکز دهستان خرقان در شهرستان شاهرود است.محل دفن شیخ ابوالحسن خرقانی است.

جمعیت

جمعیت شهر قلعه‌نو خرقان بر پایه نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۹۷۴ نفر بوده‌است.

آثار تاریخی:

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

منسوب به شیخ ابوالحسن خرقانی مربوط به سدهٔ ۵ ه.ق در ۲۴ کیلومتری شاهرود در تپه‌ای در شمال روستای قلعه نو خرقان قرار دارد.

ساختمان آرامگاه چندان امتیازی ندارد و بنای آن از آجر است و گویا در چند سال اخیر بنا شده است. روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمر است که اشعاری بر آن حک شده است. در کنار این آرامگاه مسجدی بوده است که برابر نوشته برخی از مؤلفان دارایگنبدی مخروطی شکل و آراسته به کاشی‌های زیبا بوده است. هم اکنون از مسجد و گنبد یاد شده فقط محراب آن باقی مانده است که بر خلاف مسجدهای دیگر این نواحی رو به باختر است. محراب مذکور دارای گچ‌بری‌های زیبا و استادانه است.

چندی پیش ازانقلاب اسلامی با نظر اداره کل باستان شناسی در اطراف محراب یادشده و بر پایه آن مسجدی بنا شده است که اکنون نیایشگاه زائران ابوالحسن خرقانی و مورد استفاده آنها هنگام توقف در آن مکان است.

این اثر در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تپه کولی
 • تپه سیاه ریگی (نوسنگی)
 • برج و باروی قلعه نو (قاجار)
 • یخدان‌ها (قاجار)
 • کهنه قلعه (ساسانی)
 • قلعه شهر آباد (کاروانسرا – قاجار)

مفاخر

ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان بن احمد خرقانی(زادهٔ ۳۵۲-درگذشتهٔ۴۲۵ق) عارف و صوفی نام‌دار ایرانی بوده‌است. وی از انگشت شمار پیرانی است که پیرو حکمت خسروانی و پاسدار فرهنگ ایران بودند.

زندگی‌نامه

او در سال ۳۵۲ق در روستای خرقان قومس از توابع کوهستان بسطام به دنیا آمده‌است. او بایزید بسطامی را مقتدای خود دانسته و مانند ابوسعید ابوالخیر از احمد بن عبدالکریم قصاب آملی خرقه گرفته. گفته شده که سلطان محمود غزنوی به دیدار او رفته و از او پند خواسته‌است. در گفته‌ها و داستان‌ها به جای مانده که ابوسعید ابوالخیر و پورسینابه خرقان رفته و با او گفتگو داشته و مقام معنوی او را ستوده‌اند. از مریدان و شاگردان نام‌دار او خواجه عبدالله انصاری بوده‌است. مرگ شیخ حسن در روز شنبه دهم محرم(عاشورا) سال ۴۲۵ق و در سن ۷۳ سالگی در روستای خرقان بوده‌است

سخنانی از وی

 • سر به نیستی خود فرو بردم چنان‌که هرگز وادید نیایم، تا سر به هستی تو برآرم چنان‌که به تو یک ذرّه بدانم. (تذکرة الاولیا عطّار)
 • در سرای دنیا زیرِ‌خاربنی با خداوند زندگانی کردن از آن دوست‌تر دارم که در بهشت زیر درخت طوبی، که از او من خبری ندارم. (تذکرة الاولیا عطّار)
 • عالم هر بامداد برخیزد، طلب زیادتی علم کند و زاهد طلب زیادتی زهد کند و ابوالحسن در بند آن بود که سُروری به دل برادری رساند. (تذکرة الاولیا عطّار)
 • جوانمردان را قبله خداست. فاینما تولّوا فثمّ وجه الله (تذکرة الاولیا عطّار)
 • یکبار خدای را در خواب دیدم که گفت: یا ابوالحسن! خواهی که تو را باشم؟ گفتم: نه. گفت: خواهی که مرا باشی؟ گفتم: نه. گفت: یا ابوالحسن! خلق اولین و آخرین در اشتیاق این بسوختند تا من کسی را باشم، تو مرا این چرا گفتی؟ گفتم: بار خدایا این اختیار که تو به من کردی از مکر تو ایمن کی توانم بود؟ که تو به اختیار هیچ‌کس کار نکنی. (تذکرة الاولیا عطّار)
 • نقل است از شیخ ابوالحسن خرقانی شبی نماز همی کرد.

آوازی شنید که هان! ابوالحسن خواهی تا آنچه از تو می‌دانم با خلق بگویم تا سنگسارت کنند!؟ شیخ گفت: بار الها! خواهی تا آنچه از کرم و رحمت تو می‌دانم و می‌بینم با خلق بگویم تا دیگر هیچ‌کس سجودت نکند؟ آواز آمد: نه از تو، نه از من. (تذکرة الاولیا عطّار)

عقاید شیخ

 

او هر چند خود و خلق را در خالق محو می‌دید اما در سلوک خویش از هر فرصتی برای شکستن دیوارهای تفرقه قوم گرایی و هرنوع برتری انسانی بر انسان دیگر استفاده کرده‌است و طریق وصول به خالق را خدمت به خلق معرفی کرده‌است. زیبایی مکتب شیخ در این است که انسان‌ها را می‌بیند و خدمت می‌کند اما برای آنها در برابر حق تعالی موضوعیتی قایل نیست بلکه چون به وحدت خالق و مخلوق معتقد است، خدمت به خدارا برتر از عبادات ظاهری می‌شناسد. او به انسان‌ها خدمت می‌کند و غمخوار آدمیان است نه به خاطر عبادت نه برای رسیدن به بهشت موعود و گریز از جهنم بلکه به خاطر نفس انسانیت، او که چنین صمیمانه می‌سراید:

آن دوست که دیدنش بیاراید چشم بی دیدنش از گریه نیاساید چشم
مارا ز برای دیدنش باید چشم گر دوست نبیند به چه کار آید چشم

با همین چشم که غیر از دوست را نمی‌بیند از شیخ پرسیدند که جوانمردی چیست؟ گفت آن سه چیز است اول سخاوت دوم شفقت بر خلق سوم بی‌نیازی از خلق؛ و اوج این انسان دوستی شعاری است که گویند در خانقاه شیخ نوشته بود:

هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید چه آنکس که به درگاه باری تعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد.

در نوشته‌های منسوب به شیخ ابوالحسن خرقانی خواهیم دید که نتیجه فرهنگ خاص عرفان ایشان چگونه به خدامداری می‌رسد.

ابو عبدالله داستانی

قوام الدین قلعه نویی

محمد خرقانی

شیخ نظام الدین محمد ابوالحسنی خرقانی

احمد بن حسین بن خرقانی

توپوگرافی منطقه

 

دارای موقیعت پایکوهی بوده که از شرق به سیاه کوه از شمال شرق به زرین کوه و از شمال غرب به کوههای بیدر و برون برون منتهی می‌شود بر اساس گزارش ایستگاه سینوپتیک شهرستان شاهرود این محل در ارتفاع ۱۴۶۰ متر از سطح دریا بوده و متوسط دمای سالانه وماهانه آن ۲/۱۵ درجه سانتیگراد و حداقل و حد اکثر متوسط دمای ماهانه به ترتیب برابر ۱/۳ و ۲۷ درجه سانتیگراد می‌باشد؛ و روزهای سرد ویخبندان آن برابر با ۵۹ روز از اواخرفصل پاییز و فصل زمستان مشاهده می‌گردد. هوای آن در زمستان سرد و در تابستان معتدل کوهستانی است.

وجه تسمیه :

این محل با نامهای خرقان –خلقان – قلعه نوخرقان معروف است .

واژه خرقان به معانی خرقه پوشان بوده  و  همچنین  به احترام شخصیت شیخ ابوالحسن خرقانی این محل به این نام معروف  می باشد .

خلقان نیز با تاکید بر نام قبل به معنای وجود خلق های بسیار بوده و  حاکی از تاریخ گذشته این محل که یکی از شهر های پر رونق کومش می باشد .

قلعه نوخرقان که بعد ها  مورد استعمال قرارگرفته بر عوامل توسعه جدید اشاره داشته و به این دلیل است که بخش شمالی که خرقان بوده بواسطه عوامل طبیعی  و بنا بر اقوال عام زلزله از بین رفته و در بخش جنوبی خرقان قدیم اقدام به ساخت خانه مسکونی نموده اند که کم کم توسعه به این نقطه معطوف و چون محل جدیدی نسبت به محل قدیم بوده به قلعه نو معروف گردیده و ترکیب این دو قلعه نو خرقان می باشد

تابعیت :‌

استان سمنان –شهرستان شاهرود – بخش بسطام – دهستان خرقان

قلعه نوخرقان  در قدیم یکی از بخشهای چهار گانه شهرستان شاهرود به شمار می رفته که درهمان گذشته بنا به دلایل نامعلوم به محل دیگر منتقل گردیده و درحال حاضر مرکز دهستان خرقان میباشد.

طول و عرض جفرافیایی :

در طول جغرافیای 55 درجه و4 دقیقه ودر عرض جغرافیایی 36درجه و 38 دقیقه قرار دارد .

 طبیعت:

 طبیعت زیبای اطراف قلعه‌نوخرقان «سفالی گندم»

طبیعت زیبای اطراف قلعه‌نوخرقان «سفالی گندم»

طبیعت زیبای قلعه‌نوخرقان برج دیدبانی

طبیعت زیبای قلعه‌نوخرقان
برج دیدبانی

توپوگرافی منطقه :

دارای موقیعت پایکوهی بوده که از شرق به سیاه کوه از شمال شرق به زرین کوه و از شمال غرب به کوههای بیدر و برون برون منتهی می شود

بر اساس گزارش  ایستگاه  سینوپتیک شهرستان شاهرود این محل در ارتفاع 1460 متر از سطح دریا بوده و متوسط دمای سالانه وماهانه آن 2/15 درجه سانتیگراد وحـداقـل و  حد اکثر متوسط دمای  ماهانه به ترتیب برابر 1/3 و 27 درجه سانتیگراد می باشد.
و روزهای سرد ویخبندان آن برابر با 59 روز از اواخرفصل پاییز و فصل زمستان مشاهده میگردد .
رطوبت نسبی آن  در ساعات6:30 و 18:30 به ترتیب برابر با 68 % ، 45 % و 200 %گزارش گردیده است .مجموع بارش سالانه 8/168 میلیمتر می باشد حداکثر آن 6/26 میلیمتر در اسفندماه و  حد اقل آن برابر با 6/0 میلیمتر در مهرماه گزارشگردیده است .
هوای آن در زمستان سرد و در تابستان معتدل کوهستانی است .

منابع آب :

در گذشته این محل دارای 70 رشته قنات بوده است که در حال حاضر تنها دو رشته بیدر و برون برون باقی مانده که مورد استفاده شرب و کشاورزی قرار گرفته است.

الف ) منابع آبهای سطحی :

این محل بخشی از حوزه آبریز فلات مرکزی ایران است و از نظر وسعت بزرگترین آبریز داخلی کشور و الزاما بیشترین جریان آب را داراست . شامل دوچشمه بسیار بزرگ بنام برون برون وبیدر می باشد .

ب ) منابع آبهای زیر زمینی

‌شامل قنوات به تعداد 2 رشته زنده و 9 حلقه چاه عمیق

نوع خاک:

بر اساس یک تقسیم بندی سه تیپ عمده خاک در این محدوده مشاهده می شود

الف) خاکهای دامنه ای :

این خاکها بیشتر در حواشی کوهستان و در دامنه ها قرار دارد . دارای شیب بسیار کمی می باشد . جنس این خاکها قلیایی ودر بعضی از نقاط کمی گچی و دارای عمق زیاد و قابلیت نفوذ آب متوسط می باشد

ب)خاکهای لیتوسل آهکی

‌در شمال شرقی و شمال غربی قرار دارد .

خاکهای کوهستانی :

این زمینها دارای شیب و در دامنه ارتفاعات قراردارد. در دامنه این مناطق زمینهای زیر کشت باغات ومحصولات کشاورزی قرار دارد .

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی به چهار دسته تقسیم می شود:

الف)‌جوامع شور پسند و گیاهان یک ساله

ب) پوشش گیاهی آلپی  واستپ های کوهستانی وعلفزارها

ج) بوته زارها و گیاهان یک ساله

د) جوامع علفی به طور موضعی بوته زار

 

و ضعیت اجتماعی و فرهنگی:

زبان و لهجه:‌

همه ساکنان روستا به زبان فارسی صحبت می کنند . دارای لهجه خرقان قدیم می باشند که بیشتر افراد مسن با آن تکلم می کنند .

قومیت :‌

ساکنین این محل فاقد هرگونه دسته بندی قومی و قبیله ای هستند. دسته های قومی مختلف بدانگونه که در برخی نقاط کشورمان وجود دارد به چشم نمی خورد .

 

دین، مذهب و فرق مذهبی:

دین مردمان این محل اسلام و مذهب شیعه جعفری اثنی عشری می باشند . از جمله مراسم های مذهبی که دراین محل قابل توجه می باشد.

 

الف ) برگزاری مراسم عزاداری سرورشهیدان  امام حسین ( ع) که همه ساله با عظمت و ابهت خاصی برگزار می گردد و این محل میزبان تعداد انبوه و بیشمار جمعیت از نقاط دور ونزدیک می باشد که این مراسم به نوع خود در سطح کشور کم نظیر است  . شور و عشق به امام حسین(ع) به انداز ه ای است که از  روز اول محرم حسینیه ها و منبرخانه ها که بیش از 10 مکان می باشد به امر عزاداری پرداخته واز کلیهمیهمانان به صورت عمومی پذیرایی می گردد و هزینه آن از محل نذورات و وقفیات تامین می شود  .

ب) در ایام اربعین حسینی هیات ها با تدارکات کامل به شهر مقدس مشهد مراجعه می کنند ودر آنجا به عزاداری می پردازند

ج) در ایام ماه مبارک رمضان همه شب مراسم ادعیه خوانی وسخنرانی ومقابله قرآن

در مساجد و عصمتیه برگزارمی گردد.

وهمچنین در شب های احیا ء‌مراسم ویژه و دسته های سینه زنی حرکت داده می شوند

د) نماز جماعت همه روزه در دو مسجد محل برگزار می شود

ه) ایام عید غدیر کلیه سادات محل در خانه های خود سفره پذیرایی پهن نموده و مردم به منزل آنان مراجعه می کنند.

 

امکانات اداری ، رفاهی و خدماتی روستا :

 

الف ) اداری

1- شورای اسلامی

2- دهیاری قلعه نو خرقان

3- شرکت تعاونی تولید

4- شرکت تعاونی روستایی

5- مجمتع بهزیستی

6- ایستگاه هواشناسی

7- پایگاه صنایع دستی

8- پاسگاه انتظامی

9- مرکز مخابرات و دفترخدماتی ارتباطی

10- صندوق رفاه اجتماعی روستائیان وعشایر

11- خانه فرهنگ

12- کمیته توسعه روستا

13- پایگاه بسیج برادران وخواهران

رفاهی

1- بانک مهر ایران

2.بانک کشاورزی

3- صندوق قرض الحسنه

4-غسالخانه

5- کشتارگاه دام

6- حمل ونقل عمومی (‌یک دستگاه اتوبوس – 5 دستگاه مینی بوس -16 دستگاه تاکسی _ 2دستگاه ون

7- تاکسی تلفنی

8- نانوایی (‌لواشی – بربری

9- حمام عمومی ( 2واحد دوقلو )

10- 40 واحد مغازه عرضه مواد غذایی

11- پارک شهر 4500 متر مربع

12- پارک جنگلی در حال احداث 5 هکتار

13- دوازده هکتار فضای سبز مثمر وغیر مثمر

14- جایگاه عرضه نفت

15- دفتر امداد گاز

16- گورستان

 

17- پایگاه امداد ونجات جاده ای

18- تعمیرگاه ماشین آلات

19- تعویض روغنی دو مورد

20- جمع آوری  ودفن بهداشتی زباله ها

21- سالن ورزشی شیخ ابوالحسن خرقانی

22- سالن رزمی شیخ ابوالحسن خرقان

 

بهداشتی:

1- مرکز بهداشت ودرمان

2- تسهیلات زایمانی

3- داروخانه

4- سرویسهای بهداشتی عمومی

آموزشی و فرهنگی:

 

1.-کتابخانه عمومی با بیش از 8000 هزار جلد کتاب

2-کتابخانه آرامگاه شیخ خرقانی

3-کتابخانه کانون شهید باهنر

4-کتابخانه مدارس

5-مهدکودک

6-دبستان ابتدایی پسرانه و دخترانه

7-راهنمایی پسرانه و دخترانه

8-دبیرستان پسرانه و دخترانه

9-کانون فرهنگی تربیتی شهید باهنر

10-کانون فرهنگی مساجد

11-دارالقرآن

 

مذهبی :

 

1-مسجد جامع

2-مسجد حاج جعفر

3-مسجد حاج کرم

4-حسینیه حاج قاسم

5-حسینیه میانه

6-حسینیه اعظم خرقان

7-حسینیه ذوالفقار

8-حسینیه قلعه بالا

9-منبرخانه ( تعداد 7 منبرخانه در این محل می باشد که بیشتر مورد استفاده خواهران قرار می گیرد)

صنعتی:‌

 

1- شرکت ماکارونی ارمغان

2-شرکت ماکارونی نوباوه

3- شرکت ماکارونی خرقان ماکارون

4- شرکت ماکارونی خوشه ماکارون

5- سردخانه 2000 تنی بابک

6- شرکت بسته بندی حبوبات

7- شرکت ظروف یک بار مصرف

8- شرکت کیک وکلوچه ناجی

9- شرکت یزدان الکترونیک

وضعیت اقتصادی:

ترکیب اقتصادی جمعیت ( نوع مشاغل) :‌

الف ) کشاورزی :

تعداد 224 واحد بهره برداری اختصاص و6 واحد اشتراکی با فعالیت کشاورزی وجود دارد . 123 واحد بهره برداری دارای اراضی زراعی و 146 واحد بهره برداری باغ وقلمستان می باشد .

ب) صنعت :‌

حدود 24 واحد کارگاه خرد و 9 واحد صنعتی بزرگ وجود دارد . ارتباط عمده واحد های صنعتی به تولید محصولات غذایی اختصاص یافته است .

همچنین با تصویب ناحیه صنعتی در شرف تاسیس و روحیه سرمایه گذاری دربخش صنعت بویژه بومیان مهاجر این بخش امکان افزایش واحدهای صنعتی به صورت چشم گیر حتمی است

میزان مبادلات با شهرها و روستاهای مجاور :

1-مبادله با شهرستان شاهرود

2- مبادله باشهر بسطام

3- مبادله با شهر کلاته خیج

4- مبادله بااستان گلستان بویژه علی آباد کتول

5-مبادله باروستاهای اطراف که غالبا جهت انجام امور اداری و آموزشی و استفاده از امکانات خدماتی و مبادلات مالی با این محل ارتباط مستمر دارند

‌(روستاهای ابر – گرمن – قلعه محمد آقا- قلعه عبدالله – کلامو– قلعه آقا- چارطاق وپرو قاسم آباد – زرگر – قلعه میرزا سلیمان – میقان )

بافت فیزیکی وکالبدی:

بواسطه وجود آرامگاه خرقانی و مورد توجه بودن محل دارای خیابان های عریض و دوبانده با بلوار و میادین از قبل وجود داشته و با اجرای طرح بهسازی (‌هادی ) ترمیم – زیر سازی و آسفالت وجدول گذاری شده است ودر برخی مواضع با همت مردم و همکاری صمیمانه و بی توقع آنان معابری تعریف شده در طرح هادی اکثرا ، بلکه تمام معابر اصلی تعریض شده است وهمچنین پیش بینی و تعریض کمربندی و آزاد سازی صورت گرفته است و تمام خیابان ها وکوچه ها آسفالت می باشد .

وضعیت معابر:

خیابانهای اصلی تمام تعریض و آسفالت شده است .

کوچه ها بعضا تعریض و تمام آسفالت شده است

ضمنا سطح معابر  یکصد وهشتاد هزار متر مربع می باشد . وسطح کل روستا شصت وهشت هکتار می باشد .

کیفیت واحد های ساختمانی به 5 رده قابل تقسیم است:

1- نوساز که نوع مصالح بکار رفته در آن مصالح صنعتی می باشد

2-قابل نگهداری

3- مرمتی

4- تخریبی

5- مخروبه

بند 2 و 3 بیشتر بافت قدیمی بوده و مصالح بکار رفته در آن خشت و گل می باشد و دارای ارزش تاریخی نیز می باشد . پراکنش فضایی واحدها برمبنای کیفیت آنها گویای قانون مندی خاصی است

میزان انجام طرح هادی و بهسازی روستایی :

فاز یک طرح هادی انجام شده ( توسط بنیاد مسکن)  به اتمام رسیده است .

جهت و وضعیت شرایط توسعه آتی شهر پیشنهادی :

این محل از سه محورقابل توسعه می باشد

1- در جهات شمال وشرق با وجود اراضی بایر مناسب جهت اسقرار واحدهایمسکونی می تواند توسعه یابد . در این خصوص وجود مراکز خدماتی در محورهای اصلی مستقردر بافت قدیم از پتانسیلهای رشد کالبدی به شمار می روند .

2- بخش شرقی دسترسی مناسبتری را به آنها دارا می باشد . و دیگر اینکه وجود عناصرتاریخی نیاز مند به اختصاص حریم و اراضی مناسب جهت توسعه خدمات توریستی در مجاورت آنها می باشد . از اینرو بخشهایی از بافت مسکونی در این بخش محدود می گردد .

3-بخش جنوبی با توجه با نزدیکی با روستاهای اطراف و وجود امکانات زیربنایی قابلیت توسعه مناسبی دارد . و در مسیر عبور و مرور اهالی و برخی از روستا ها به شهر واقع شده است

انواع و تعداد راههای ارتباطی موجود با شهرها و روستا های مجاور:

این محل از 5 جهت به شهر و روستاهای منطقه ارتبا ط دارد

‌1- از شرق:جاده آسفالته به جاده اصلی شاهرود – آزادشهر 2کیلومتر

2- از جنوب: آسفالته جدید التاسیس به روستاهای اطراف و شهر شاهرود 2کیلومتر

3- از شمال :جاده شوسه زیر سازی شده به روستا و جنگل ابر7 کیلومتر

4- از غرب :‌ به روستاهای گرمن – قلعه محمد آقا – میقان

5- ازجنوب : به روستاها ی کلامو – قلعه آقا – نمد مال

وضعیت جمعیت:

حدود سه هزار نفر که اعتراض به آمارگیری این دوره نیز کتبا به مراجع ذیصلاح ابلاغ گردیده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع تراکم:‌

تراکم پایین

حوزه جذب و نفوذ :

 

1-از غرب : روستاهای گرمن و قلعه محمد آقا با فاصله یک کیلومتر

2- از جنوب: روستاهای کلامو و قلعه آقا و نمد مال

3- از جنوب: روستاهای قلعه عبدالله – چارطاق وپرو – قاسم‌ آباد – قلعه میرزا سلیمان

روستاهای مذکور طی سالهای متمادی گذشته با این محل در زمینه های اقتصادی – اداری – آموزشی – خدماتی وبهداشتی  مراوده داشته و دارد . ضمنا دامنه این مراودات توسعه یافته و فامیلیتهای سببی نیز ایجاد شده است .

جاذبه های گردشگری قلعه نوخرقان عبارتند از :

 

1-آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی که وجود آن سبب شده است گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور جذب روستا شوند.

2-کهنه قلعه که تاریخ آن به قبل از اسلام بر می گردد که بعنوان مکانی جهت انجام فرایض مذهبی بشمار می آمده است . (در دوران زرتشتیان)

3-تپه کولی که روبری  درب غربی آرامگاه واقع شده است .

4– معصوم زاده که در منتهی الیه شمال روستا  واقع شده که مقبره نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می باشد .

5-قتلگاه که این مکان در کنار گورستان واقع شده است که بعلت برگزاری مراسم عاشورا و یازدهم محرم و 21 رمضان در آنجا از قداست خاصی برخوردار است .

6-یخدانهای روستا که دو نمونه منحصر به فرد از معماری از معماری دوره قاجاریه با عملکرد ویژه در زمان خود بوده اند . شیوه معماری آن بصورت گنبدی با چوب و گل و خشت است .

7.-برج میانه که در قدیم یکی از برجهای روستا بوده است و بیش از دویست سال قدمت دارد .

8-حمام قدیمی و تعدادی دیگر بنای قدیمی در داخل روستا وجود دارد

9-منزل شخصی  که مصالح این بنا از خشت و گل و چوب است . این بنا متعلق به دوره قاجاریه است .

10-قلعه شهر آباد بنایی عظیم است که ساخت آن به حدود دویست الی سیصد سال پیش بر می گردد . که محلی برای اطراق کاروانها بوده است .

جاذبه های محیطی طبیعی عبارتند از

 

1.‌مزارع و باغات اطراف روستا که ناشی از وجود باغات و مزارع سرسبز است یکی از جاذبه های با ارزش روستا است . سرسبزی وتلطیف هوا به ویژه درفصل بهار وپاییز منظره ای زیبا و دلنشین به روستا بخشیده است . که سبب بهره منمدی ساکنان روستا شده است .

2. قناتها

قنات که جزء ابتکارات منحصر به فرد ایرانیان بوده است ، در روستای قلعه نوخرقان وجود داشته است که متا سفانه بدلیل خشکسالیهای متوالی  خشک گردیده است .

3. اقلیم

به علت شرایط پایکوهی و واقع شدن در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز شرایط آب و هوایی در زمستا ن سرد و تابستان معتدل است .خنکی هوا در تابستان به ویژه در شهریور ماه نسبت به سایر نقاط اطراف با وجود جنگل ابر در شمال روستا سبب جاذبه گردشگر به ویژه گردشگران فامیلی به روستا جهت گذراندن تعطیلات خود شده است .

و همچنین نقاط ارزشمند طبیعی :

 

1-جنگل ابر :درفاصله 7 کیلومتری شمال قلعه نو خرقان واقع شده است . طبیعت این منطقه بسیار زیبا با توپوگرافی و پوشش جنگلی متراکم است .

2– دره برون برون :‌در قسمت جنوبی جنگل ابر و فاصله تقریبی 5 کیلومتری شمال قلعه نوخرقان . رویش گلها و گیاهان زیبا و چشمه سارهای متعدد در فصل بهار زیبائیهای طبیعی منطقه را دو چندان کرده است . دره برون برون دارای مراتع غنی می باشد و به همین خاطرییلاق دامداران روستا است .

3-کوه بیدر: اندکی پایین تر از دره برون برون درفاصله 4 کیلومتری شمال غربی روستا دره و کوه بیدر واقع شده است  . این منطقه علاوه برطبیعت زیبای ناهموارش ویژگی های شبیه دره برون برون دارد

نمونه‌ای از معماری اصیل منطقه قلعه‌نوخرقان و پشت بسطام

نمونه‌ای از معماری اصیل منطقه قلعه‌نوخرقان

جهت هماهنگی اجاره سوئیت تماس بگیرید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فاصله تهران تا قلعه نو خرقان

فاصله تهران تا قلعه نو خرقان

فاصله قلعه نو خرقان تا جنگل ابر

فاصله قلعه نو خرقان تا جنگل ابر

کلیپی زیبا از مقبره شیخ ابوالسحن خرقانی در قلعه نوخرقان بخش بسطام

 مسافرانی از #هند در آرامگاه خرقانی
مسافرانی از #هند در آرامگاه خرقانی

هرکس که در این سرای ما مهمانست
نانش بدهید، گر به هر ایمانست
در خانۀ بولحسن بیرزد بر نان
آنکس که ز حق مستحق بر جانست

سروده: مهدی میرابی مقدم از جاجرم

 

غروب زیبای جمعه

قلعه‌نوخرقان ، شاهرود

زیبایی آبشار یخی روستای ابرسج در زمستان

آبشار زیبای کلاته مهاجری قلعه‌نوخرقان

کلاته مهاجری از مناطق ییلاقی شمال قلعه‌نو‌خرقان و در دامنه رشته کوه البرز است که از دیرباز محل کوچ و ییلاق ایلات قلعه‌نوخرقان بوده

حضور هنرمند گرامی «علی مشهدی» امروز در مقبره شیخ خرقانی در کنار تولیدکننده و فروشنده فعال و موفق صنایع‌دستی قلعه‌نوخرقان

 بافت تاریخی قلعه‌نوخرقانِ ما پس از یک روز بارانی
بافت تاریخی قلعه‌نوخرقانِ ما پس از یک روز بارانی

مطالب مرتبط:

اجاره سوئیت در قلعه نو خرقان

بیوگرافی حاج حسین سلطان بایزیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *